Lokalno stanovništvo Španjolske, Grčke…počinje protestirati protiv masovnog turizma. Ugrožen im je normalan život. Krilatica da turizam donosi zaradu ima i svoju tamnu stranu. Počinje se nazirati kolonijalni duh koji diktira lokalnom stanovništvu način života. Oni postaju žrtve i sluge bogatih koji nemaju obzira prema lokalnoj tradiciji, okolišu, kulturnoj materijalnoj i nematerijalnoj baštini. Oni misle da plaćaju i da bi im lokalno stanovništvo trebalo biti zahvalno i držati ih kao “jaje na dlanu”.
Ravnatelj Austrijske katoličke socijalne akademije Markus Schlagnitweit, zalaže se za hitno potrebne reforme u sektoru turizma. U aktualnom članku na blogu ksoe (www.ksoe.at/blogbeitraege/) on vidi neokolonijalne ekscese u modernom masovnom turizmu. Schlagnitweit kaže da ne želi da ga se krivo shvati kada je riječ o korištenju pojma “neokolonijalizam”: “Moderni masovni ili pretjerani turizam općenito izravno ne uzrokuje iste okrutnosti i kršenja ljudskih prava od strane povijesnih kolonijalnih sila koja su se dogodila pripadnicima autohtonih populacija kad im nisu dali ista osnovna prava i slobode kao svojim građanima. Problem je turizma da kapital i tržišna moć dopušta samim turistima ili turističkim tvrtkama da zadovolje svoje kratkoročne interese a sve to na uštrb lokalnog stanovništva i njihove biosfere.
Schlagnitweit ističe da u svjetskim turističkim odredištima koja su posebno pogođena masovnim ili čak pretjeranim turizmom polako, ali postojano raste otpor lokalnih populacijskih skupina protiv sve većih opterećenja vezanih uz turizam. Oni su također ekološke ili infrastrukturne prirode, ali ne samo to. Masovni turizam dovodi lokalno stanovništvo u ekonomske nevolje, nedostatak životnog prostora, zapostavljanjem lokalne neturističke industrije odnosno privrede. Možemo zamisliti što bi se dogodilo kad bi neka pamdemija zaustavila sav turizam! One zemlje i regije koje su poljoprivredu zapustile, industriju također, našli bi se na rubu gladi. Zato bi bilo razborito i nužno da lokalno stanovništvo njeguje poljoprivredu. Svaka čast turizmu ali kad imamo svoju hranu ne trebamo se bojati krize.
Ministranti u Rimu – U Rimu se u organizaciji Međunarodnog saveza za pastoral ministranata (Coetus internationalis ministrantium – Cim) od ponedjeljka, 29. srpnja do 3. kolovoza održava 13. hodočašće ministranata iz cijeloga svijeta, čije je ovogodišnje geslo “Ne boj se, ja sam s tobom”, objavio je Vatican News. Na hodočašću sudjeluje oko 50 tisuća ministranata iz Austrije, Belgije, Hrvatske, Francuske, Njemačke, Litve, Luksemburga, Portugala, Češke, Rumunjske, Srbije, Slovačke, Švicarske, Ukrajine i Mađarske. “Želimo doživjeti da smo Crkva zajedno, mlada i snažna Crkva u kojoj vi, kao poslužitelji oltara, imate središnju ulogu jer ste posebni svjedoci Isusa Krista i Radosne vijesti u svojim župama i biskupijama” – kaže u poruci kardinal Jean-Claude Hollerich, luksemburški nadbiskup.