Žene su najviše pogođene – Iako je pošast toga odvratnog zločina endemska, žene i djevojke su među najizloženijima – smatra predstavnik Svete Stolice. One su više izložene trgovini jer ih se iskorištava za kućne poslove ili u seksualne svrhe. Riječ je o tragediji koja je još pogoršana sukobima i humanitarnim krizama, budući da kriminalci iskorištavaju nestabilne društveno-političke sredine kako bi podjarmili, porobili ljude te trgovali njima.
Zlo vidljivo u Ukrajini –Taj je fenomen vidljiv, primjerice, u sukobu u Ukrajini i on je – kako je rekao stalni promatrač Svete Stolice – jedna od najrazornijih posljedica sukoba. Žrtve često postaju plijen trgovaca ljudima koji im lažno i pokvareno nude pomoć, kako bi ih uhvatili u zamku i porobili.
Suprotstaviti se u korijenu – Vatikanski je predstavnik podsjetio kako je povodom desete obljetnice Svjetskoga dana molitve, promišljanja i djelovanja protiv trgovine ljudima papa Franjo istaknuo da je moguće suprotstaviti se toj pojavi, ali idući do njezina korijena, iskorjenjujući njezine uzroke. Bilo bi licemjerno uhvatiti se u koštac s problemom ne uzimajući u obzir skrivene uzroke toga strašnog tržišta, zbog kojega se stotine žena i muškaraca oslanjaju na kriminalce kako bi pobjegli iz svojih zemalja u potrazi za sigurnijim životom. Ti su uzroci siromaštvo, ratovi, progoni od strane autoritarnih vlada, kao i prirodni i klimatski događaji koji teritorije iz kojih te osobe polaze čine nepogodnima za život. Oslanjajući se ponovno na riječi pape Franje, monsinjor Ghyra je napomenuo da trgovina ljudima nalazi plodno tlo u neoliberalnom kapitalizmu, u deregulaciji tržišta koja teži povisivanju profita bez etičkih, društvenih i ekoloških ograničenja.
Pred nama je dug put – Na kraju monsinjor Ghyra je ponovio svoje uvjerenje koje je Papa već izrazio u prigodi 109. svjetskog dana migranata i izbjeglica 2023. godine, prema kojemu je potreban zajednički napor pojedinačnih zemalja i međunarodne zajednice kako bi se svima osiguralo pravo da ne moraju emigrirati, odnosno mogućnost da žive mirno i dostojanstveno u svojoj zemlji. Riječ je o definiranom prerogativu koji još nije kodificiran, ali je od temeljne važnosti, čije jamstvo treba shvatiti kao suodgovornost svih država prema zajedničkom dobru koje nadilazi nacionalne granice. To je dug put, još će biti mnogo onih koji će morati otići u potrazi za boljim životom – primijetio je na kraju stalni promatrač Svete Stolice. /prema Vatican News/
Most preko rijeke Like na ulasku u Gospić
BOJAZAN OD POPLAVA – Iza nas je još jedna besana noć, pogotovu u ugroženim krajevima. Ogulin, Duga Resa, Karlovac gledaju pema nebu i mole da prestane kiša. Karlovac se često naziva “gradom na četiri rijeke” ali svaka od ovih četiri rijeke u razdoblju jakih kiša donosi glavobolju. U jednoj noći voda može odnijeti toliki trud i muku. Zaštitni nasipi su obrana do neke granice, ali kad navale bujice voda nosi sve pred sobom. Dobro je kod izgradnje kuće, naselja misliti i o poplavama. Neka naselja mogu mirno spavati i kod najvećih kiša jer su izgrađena na uzvisini. Slunj na pr. ne treba se bojati nikakve poplave jer kanjoni Korane i Slunjčice mogu svu vodu odnijeti prema Karlovcu. Jedino Rastoke, naselje mlinova-vodenica, strahuje od prevelike vodene mase.
Jesen u Lici
Posjetili smo prije podne Radićev trg u Gospiću na kojem se održava “Jesen u Lici”. Mnoštvo štandova, šatora i posjetitelja. Treba se probijati između štandova pa ako te netko gurne ne smiješ zamjeriti! A izloženo je i ponuđeno za prodaju mnoštvo domaćih proizvoda: hrana, piće, posuđe, alati svake vrste…Čuje se tihi žamor, susreću se stari prijatelji, stvaraju nova poznanstva…Vrijeme je oblačno ali ne pada kiša. Tek smo napravili par snimaka i baterija u aparatu “crkla”!
Svud štadovi ne zna im se broja…