Papa Franjo pozvao je na post i molitvu za mir diljem svijeta 7. listopada. Na svečanom otvaranju Svjetske sinode Katoličke crkve u srijedu na Trgu svetog Petra rekao je: “Molim sve za dan posta i molitve za mir u svijetu sljedeći ponedjeljak”. Izjavio je da se svijet nalazi u “dramatičnom trenutku svoje povijesti u kojem su ratne oluje i požari nasilja zahvatili cijele narode i države”. Franjo je također najavio da će i sam moliti krunicu za mir u svijetu zajedno sa sudionicima sinode u nedjelju u rimskoj bazilici Santa Maria Maggiore.
Strani svećenici u Italiji – “Vi ste skriveno blago koje djeluje u našim zajednicama, vi ste krvotok za talijanske župe i biskupije. Svježina najave koju će osmoza donijeti na Zapad.” I opet: «Osjećajte se kao misionari! Vi ste nositelji iskustva života, vjere i Crkve koje nije ništa manje vrijedno od našeg.” Tako su monsinjor Emilio Nappa, predsjednik Papinskih misijskih djela, i don Giuseppe Pizzoli, ravnatelj Zaklade Missio, otvorili drugi susret više od dvije stotine netalijanskih svećenika u Laziju, koji se održao na Papinskom sveučilištu Urbaniana u Rimu. “Bilo bi ispravnije vas svećenike misionare zvati fidei donum (dar vjere), jer reći ‘ne-Talijani’ je pogrešno”, istaknuo je don Federico Tartaglia, ravnatelj Biskupijskog misionarskog centra Porto-Santa Rufina, jedan od organizatora događaja. Don Tartaglia bio je fidei donum misionar devet godina u Malaviju, Afrika. «Ova braća nisu zaustavljanje u našem nedostatku zvanja – ističe biskup Albana Vincenzo Viva, predsjednik regionalne misionarske komisije Lazio, promotor susreta. Ovdje ste da pomognete talijanskim župama da se otvore globalnom svijetu.” A sigurno je da Haiti, Demokratska Republika Kongo, Angola, Kolumbija, Indija, Mjanmar, Pakistan, Gana – među zemljama porijekla svećenika – imaju puno toga za reći i ispričati…Ovu vijest prenosimo iz talijanskog kat. portala “Avvenire”. S pravom je norveški nobelovac /književnost/ Jon Fosse istakao da je katolička crkva jedina snaga u svijetu koja može odgovoriti na izazove. On je upravo zato prešao na katoličku vjeru. Tragedija pravoslavnih crkava što su zatvorene u svoje granice. Član ruske paravoslavne crkve može biti samo Rus. Tako i druge “autokefalne” pravoslavne crkve. A Kristova zapovijed glasi: “Idite po svem svijetu, krstite sve narode u ime Oca, Sina i Duha Svetoga”. Ili sv. Pavao ističe: “Nema više Grk, Rimljanin, rob, slobodnjak. muško, žensko: svi smo mi jedno u Kristu!” Mogu i u Hrvatsku doći svećenici iz Afrike kao što su hrvatski svećenici misionari u Kongu, Indiji…A događa se pravi procvat Crkve katoličke u Africi pa onda i brojna svećenička zvanja.
Svećenici mi smo, služimo oltaru, zahvalni smo Bogu na tom divnom daru!
Iz našeg arhiva: vojnici grade crkvu na vojnom poligonu “E. Kvaternik” Slunj /21.09.2017/. Crkva je vrlo brzo igrađena. Sva je od drveta. Posvećena je bl. Ivanu Mertzu zaštitniku kapelanije na poligonu.
Vremena se mijenjaju, modernizira se poljoprivreda, ali pečenje rakije ostaje nepromjenjiva praksa. U prošlom stoljeću jedan rijetki turist ili avanturist putovao Likom i naišao na pečenje rakije. Morao je popiti čašicu. Stranac je nazdravio domaćinu uz želju da doživi 100 godina. Domaćin mu je odgovorio: “Kakva je to čestitka? Ja imam 105 godina!”