Novi svećenici – Čitanje

1 srp

Na najvećem svećeničkom ređenju u Austriji ove godine, nadbiskup Franz Lackner podijelio je sakrament šestorici muškaraca u salzburškoj katedrali. Živjeti svećeništvo znači doprijeti do ljudi što je više moguće; slušati ih više nego ih podučavati. Također na tradicionalni blagdan svetih apostola 29. lipnja, dijecezanski biskup Alois Schwarz zaredio je još tri nova svećenika u katedrali St. Pölten.

U Salzburgu je nadbiskup Lackner nazvao svećenički poziv “istinskim proročkim znakom” u vremenu vjerske površnosti unutar i izvan Crkve. Tamo gdje mnogima nedostaje osjećaj za Boga svećenički poziv ne nailazi na odobravanje. Lackner je poticao nove svećenike da, poput apostola Petra i Pavla, sačuvaju čežnju za susretom s Bogom i Božjoj  providnosti. Europa postaje pomalo misijsko područje. Migranti iz Afrike i Azije stoje na vratima EU. Hoće li crkva novonadošle migrante uspjeti evangelizirati kao što je to bilo nakon pada rimskog carstva? Dok u nekim dijelovima svijeta crkva doživljava pravo proljeće, u našoj staroj dobroj Europi kao da dolazi jesen i zima. Ali, crkva ipak nije samo ljudsko djelo nego je vođena snagom odozgor. U velikim progonima kad nije, ljudski govoreći, bilo šanse da će opstati, ipak, crkva je u progonima ojačala i sijala sjeme koje je donijelo bogate plodove.

Čitanje dobre knjige je razgovor s pametnim čovjekom. Čitajmo ono što nam može pomoći u boljem poznavanju vjere, kao na primjer Katekizam Katoličke Crkve. Nismo svi pozvani postati znanstvenici i teolozi, ali svi se moramo služiti svojom inteligencijom da bismo Boga bolje upoznali te odgovarali na njegove planove s nama. Poznato je zapažanje: ako ostanemo na onomu što smo doznali u djetinjstvu o putu u vjeri, onda ćemo zastati i  naša će vjera zakržljati. Isto kao kad bismo ostali u matematici samo na onomu što smo naučili u pučkoj školi! Moramo rasti.  Ne možemo u 18. godini nositi hlače iz prvog razreda. Hvala Bogu mogu se pronaći dobre knjige kod naših kršćanaskih izdavača. Neke knjige čitamo ponovno i vraćamo se na neke pasuse jer nam dotiću dušu.

Papin vapaj – “Danas se spominjemo rimskih prvomučenika. I mi živimo u vremenu mučeništva, čak više od prvih stoljeća. U raznim dijelovima svijeta mnoga naša braća i sestre trpe diskriminaciju i progon zbog svoje vjere, čineći tako Crkvu plodnom. Drugi se pak suočavaju s bijelim mučeništvom. Podržimo ih i nadahnimo se njihovim svjedočanstvom ljubavi prema Kristu.

Posljednjeg dana lipnja, utječimo se u molitvi Presvetom Srcu Isusovu da dotakne srca onih koji žele rat da se obrate na planove dijaloga i mira.

Braćo i sestre, ne zaboravimo napaćenu Ukrajinu, Palestinu, Izrael, Mjanmar i mnoga druga mjesta gdje se mnogo pati zbog rata!” – Papa Franjo u nedjelju kod Angelusa